100%

Szczegóły obiektu

Tytuł

Surtout de table

Autor
Pawłowicz, Teodor autor
Data powstania
1788
Miejsce powstania
Warszawa. Polska
Technika
szlifowanie. cyzelowanie. rytowanie. repusowanie. odlewanie
Materiał
szkło barwne. srebro
Właściciel obiektu
Muzeum Narodowe w Krakowie
Opis

Surtout de table ze srebra odlewanego, repusowanego i kutego jest przypuszczalnie częścią centralną większego serwisu, wykonanego dla rodziny Radziwiłłów, o czym świadczy dwukrotnie rytowany herb własny tej rodziny. Surtout składa się z owalnej tacy wspartej na czterech nóżkach, centralnie osadzonej na profilowanym cokole z ażurowaną kolumną podtrzymującą koszyk. Wokół cztery niewielkie koszyczki na flasze ze szkła bezbarwnego powlekanego rubinowym, przeznaczone na przyprawy: oliwę, cukier trzcinowy, pieprz i ocet.


Teodor Pawłowicz jeden z najwybitniejszych złotników warszawskich z 4 ćwierci XVIII wieku. Czynny w latach 17841794, od 1785 roku podstarszy cechu i współautor statutu cechu złotników i jubilerów w Warszawie. W warsztacie Pawłowicza powstawały głównie srebra stołowe i serwisowe zachowujące cechy stylowe klasycyzmu stanisławowskiego. Przeznaczone były dla zamożnych odbiorców, m.in. dla dworu królewskiego i rodzin arystokratycznych.

Udział w wydarzeniach
Thesauri Poloniae. Sammellust und Sammelwesen im alten Polen [Muzeum Narodowe w Warszawie. Zamek Królewski w Warszawie Pomnik Historii i Kultury Narodowej] [2002-12-03 - 2003-02-28]
Numer inwentarzowy
MNK IV-Z-2627/1-6
Prawa autorskie
Domena publiczna
Link do skanu
https://zbiory.mnk.pl/pl/katalog/363448
Link do obiektu
https://zbiory.mnk.pl/pl/katalog/363448
Instytucja
Muzeum Narodowe w Krakowie
Id oryginalne obiektu
363448
Id obiektu Kronik@
569482
Kategoria
Zbiory Muzealne