100%

Szczegóły obiektu

Tytuł

Kapciuch na tytoń

Data powstania
między 1830-1840
Gatunek
kapciuchy. przybory do palenia tytoniu i zażywania tabaki
Technika
szycie ręczne
Materiał
jedwab
Właściciel obiektu
Muzeum Narodowe w Krakowie
Opis

Kapciuch w formie woreczka z okrągłym denkiem, uszyty z surowego jedwabiu o barwie zielonej i różowej, ściągany przy krawędzi sznurkiem z pasmanteryjnymi chwostami na końcach. Wewnątrz wszyty pęcherz zwierzęcy lub rybi.

Rozpowszechnienie się w Europie mody na palenie tytoniu sprawiło, że niezbędnym akcesorium palacza stał się worek służący do przenoszenia i przechowywania tytoniu. W Polsce woreczki takie nazywano kapciuchem (z tur. kapçuk / kapçik); ich kształt przypominał sakiewki na pieniądze, były one jednak nieco większe. Aby uchronić tytoń przed niekorzystnym wpływem wilgoci, zazwyczaj wykonywano je ze skóry lub wysuszonych pęcherzy zwierzęcych (w literaturze wzmiankowane są kapciuchy szyte z pęcherzy świńskich lub baranich). Kapciuchy szyto także z sukna lub innych tkanin, a niekiedy bogato zdobiono haftem, wykorzystując do dekoracji motywy odnoszące się do profesji lub upodobań właściciela. Tak jak prezentowany kapciuch, wykonany z fragmentu XVIII-wiecznego pasa polskiego i należący niegdyś do Adama Mickiewicza, bywały one przedmiotami zbytkownymi, świadczącymi również o statusie materialnym właściciela. Kapciuchy często też stanowiły własnoręcznie wykonany prezent panny dla kawalera; kapciuch Mickiewicza z pewnością nie jest wytworem masowej produkcji, zapewne uszyła go żona – Celina Mickiewiczowa, lub któraś z admiratorek talentu i osoby poety.

Udział w wydarzeniach
Mickiewicz w Krakowie [Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius] [2018-10-15 - 2018-11-15], Cyfrowe Dziedzictwo Kulturowe [] [None - None]
Numer inwentarzowy
MNK IV-V-452
Prawa autorskie
Domena publiczna
Link do skanu
https://zbiory.mnk.pl/pl/katalog/152504
Link do obiektu
https://zbiory.mnk.pl/pl/katalog/152504
Instytucja
Muzeum Narodowe w Krakowie
Id oryginalne obiektu
152504
Id obiektu Kronik@
567596
Kategoria
Zbiory Muzealne